دسته‌بندی نشده

6 نوع از انواع پلاستیک بازیافتی

6 نوع از انواع پلاستیک بازیافتی

به دنبال این هستید که بدانید کدام پلاستیک ها بازیافتی هستند؟ حوصله شما را سر نمیبرم بریم سریع بفهمیم کدام پلاستیک ها بازیافتی هستند

پلاستیک‌های بازیافتی یک نوع از مواد بازیافتی هستند که از پلاستیک‌های قدیمی یا استفاده‌ شده به دست می‌آیند و مجدداً فرآوری شده و به تولید مواد جدید یا محصولاتی با ارزش دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با بازیافت پلاستیک های استفاده شده می توان به حفط منابع طبیعی کمک کرد، آلودگی های محیط زیست را کاهش داد و در کسب و کارهای پخش پلاستیک به هزینه های جانبی کمک کرد با این حال همه پلاستیک ها را نمیتوان بازیافت کرد.

انواع پلاستیک بازیافتی

انواع پلاستیک بازیافتی

1.پت (PET)

این نوع پلاستیک اغلب برای بطری‌های آب معدنی، نوشیدنی‌ها و مواد غذایی استفاده می‌شود. پس از بازیافت، معمولاً به نخستین مواد تازه یا حتی الیاف بافتنی تبدیل می‌شود.

2.پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

پلی اتن جدیدترین نوع پلاستیک است که برای اولین بار در سال 1950 توسط کارل زیگر ساخته شده است. این پلاستیک رایج ترین نوع پلاستیک بازیافتی محسوب می شود و معمولا برای تماس با مواد غذایی استفاده می شود. این گونه پلاستیک ها ساختار قوی تری نسبت به PET دارند.

3.پلی وینیل کلراید(PVC)

پلی وینیل کلراید اولین بار در سال 1838 کشف شده است و به عنوان اولین پلاستیک ها (پلاستیک های اولیه) است. پی وی سی ها به عنوان یک پلاستیک معمولی است که به صورت سفت و سخت است و به عنوان وینیل هم میشناسند، که با افزودن نرم کننده ها منعطف می شوند. همچنین پی وی سی ها در کارت های اعتباری ،لوله های لوله کشی ، کاشی ،پنجره ،سرامیک و لوازم پزشکی یافت می شوند.

4.پلی اتیلن با چگالی کم(LDPE)

LDPE یکی از انواع پلاستیک های بازیافتی است که به طور کلی ساده ترین نوع ساختار را در بین تمام پلاستیک ها دارد و تولید را نیز راحت تر می کند. بیشتر در صنعت پلاستیک سازی کاربد دارد، اما بازیافت آن سخت است. این پلاستیک ها بسیار تمیز و مقاوم هستند. کاربرد آنها شامل بسته بندی مصارف پلاستیکی و ظروف مواد غذایی منجمد می باشد.

5.پلی پروپیلن (PP)

پلی پروپیلن ها در برابر گرما مقاوم هستند و به طور گسترده برای تولید ظروف غذایی گرم استفاده می شوند. این ظروف غذایی گرم از کیفیت نسبتا بالایی برخوردار هستند. از این نوع پلاستیک آنها به عنوان یک پلاستیک بدون خطر نیز یاد می کنند. پلی پروپیلن در قطعات وسایل نقلیه ،جلیقه ها و پوشک های یکبار مصرف نیز می توان پیدا کرد. این پلی پروپیلن ها قابل بازیافت هستند و پس از بازیافت نیز به مواردی مثل پالت ،کابل های باتری ،چنگک و…. تبدیل می شوند.

6.پلی استایرن (ps)

پلی استایرن در آلمان در سال 1839 کشف شد. این نوع پلاستیک در کارتن های تخم مرغ ،ظروف غذایی یکبار مصرف یافت می شوند و به راحتی نیز قابل تشخیص بوده اند. ساخت این پلاستیک ارزان و به صرفه است و در همه ی مکان ها وجود دارد. بازیافت آن به تولید محصولات مانند میزهای پیک‌نیک و قطعات خودرو منجر می‌شود.

کاربردهای پلاستیک‌های بازیافتی:

کاربردهای پلاستیک_های بازیافتی

  1. بسته‌بندی دوباره: پلاستیک‌های بازیافتی معمولاً به عنوان مواد اولیه برای تولید بطری‌ها، جعبه‌ها و بسته‌بندی‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  2. مصنوعات خانگی: پلاستیک‌های بازیافتی به عنوان مواد اصلی یا فرعی در تولید مبلمان، ظروف آشپزخانه، فرش‌ ها و موارد دیگر استفاده می‌شوند.
  3. تولید الیاف مصنوعی: پلاستیک‌های بازیافتی به فیبر‌های مصنوعی تبدیل شده و در تولید پارچه‌ها، فرش‌ها و الیاف مشابه استفاده می‌شوند.
  4. مصنوعات خودرو: بسیاری از قطعات داخلی و خارجی خودروها از پلاستیک‌های بازیافتی ساخته می‌شوند.

سخن پایانی:

کره زمین بدون زباله

بازیافت پلاستیک‌ها از مهم‌ترین راهکارها برای کاهش تأثیرات منفی پلاستیک‌ها بر محیط زیست است. هر یک از انواع مختلف این پلاستیک‌های بازیافتی با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهای متنوع خود، امکان تولید محصولات مفید و کارآمد را فراهم می‌کنند که در نهایت به حفظ منابع طبیعی و حفظ محیط زیست کمک می‌کنند. لطفا این موضوع را جدی بگیرید چون ما همه در برابر این کره خاکی مسئول هستیم

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری راجب به پلاستیک بدست بیاورید. میتوانید به دو مقاله زیر مراجعه کنید

انواع پلاستیک سخت

انواع پلاستیک نرم 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *