دسته‌بندی نشده

چگونه پلاستیک را بازیافت کنیم؟ – قدم به قدم

مراحل بازیافت پلاستیک

بازیافت پلاستیک از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد  به این دلیل که پلاستیک یکی از محصولات کاربردی در صنعت می باشد . پلاستیک تقریبا در 70 درصد محصولات تولید شده که در زندگی روزمره با آن سر و کار داریم به کار برده شده است . از پلاستیک در ساخت لوازم پلاستیکی خانه و آشپزخانه استفاده می شود .

سال هاست از پلاستیک در تولید لوازم پلاستیکی خانه و آشپزخانه استفاده می شود و استفاده ی کاربردی از لوازم پلاستیکی به دلیل ارزان بودن و همچنین سبک بودن محصولات آن ، بیش از بیش رونق گرفته است و همین موضوع باعث شده تا نگرانی های فراوانی در خصوص پلاستیک های رها شده در طبیعت داشته باشیم .

از طرفی به دلیل زمان بسیار بالایی که برای جذب پلاستیک توسط طبیعت نیاز است و این زمان ممکن است به هزاران سال به طول بیانجامد.

محصولات پلاستیکی بلا استفاده می تواند برای محیط زیست به شدت خطرناک باشد و باعث نابودی جانواران شده و به چرخه ی طبیعت و محیط زیست آسیب های فراوانی برساند .

به گزارش ایرنا سالانه حدود 300 میلیون تن پلاستیک  تولید شده و بیشتر آن ها به عنوان زباله در طبیعت رها می شوند .

همین موضوع اهمیت بازیافت پلاستیک را چندین برابر می کند و کشور ها را مجاب به آن کرده تا راهی برای حفظ محیط زیست و استفاده ی مجدد از پلاستیک داشته باشند .

مراحل بازیافت پلاستیک

مراحل بازیافت پلاستیک به صورت کلی برای دسته بندی های انواع پلاستیک می باشد و صرفا جهت آشنایی می باشد . لازم به ذکر است برای بررسی روند بازیافت پلاستیک به صورت تخصصی بایستی بابت هر نوع پلاستیک اطلاعات لازم درمورد آن را به دست آورید .

پلاستیک هایی که دیگر کاربرد ندارند و استفاده نمی شوند معمولا درون سطل زباله انداخته می شوند و بسیاری دیگر در طبیعت رها شده و باقی می مانند .

مراحل بازیافت پلاستیک ترتیب زیر می باشد .

 • جمع آوری پلاستیک های استفاده شده ( معمولا شما میتوانید این را از ضایعاتی ها و شرکت بازیافت زباله خریداری نمایید )
 • قرار دادن پلاستیک ها بر روی خط بازیافت پلاستیک ( تسمه نقاله ، نوار، میز کار )
 • جدا سازی اولیه ی پلاستیک بر اساس نوع پلاستیک
 • جدا سازی پلاستیک از فلز ، شیشه و … ( اغلب ضایعات پلاستیک ترکیبی از فلز ، چوب و شیشه می باشند ، در این مرحله بایستی این مواد از یکدیگر تفکیک شوند .)
 • جدا کردن رنگبندی های مختلف محصولات پلاستیکی
 • جدا سازی پلاستیک تمیز و کثیف ( منظور از این جدا سازی این است که شما بایستی پلاستیک های خشک و تمیز را از پلاستیک های چرب و خیس و روغنی تفکیک کنید
 • مرحله ی اول شست و شو
 • عملیان آسیاب پلاستیک ( در این مرحله پلاستیک های تفکیک شده درون آسیاب ریخته می شوند و آسیاب پلاستیک با قدرت بالا و تیغه های برنده ، آن را تبدیل به قطعات ریز ریز شده می کند )
 • شست و شوی ثانویه : بعد از اینکه پلاستیک آسیاب شد ، درون استخر آب سرد قرار می گیرند و چند ساعت در آن قرار میگیرند تا کاملا شسته شوند .
 • خشک کردن : بعد از شست و شوی ثانویه ، مواد پلاستیک درون تور های آبکشی قرار میگیرند و با حرارت ملایم خشک می شوند .
 • بسته بندی و ارسال به کارخانه پلاستیک سازی : در این مرحله از بازیافت پلاستیک های فرآوری شده درون کیسه های 50 کیلویی قرار می گیرند و برای شرکت های تولید کننده محصولات پلاستیکی ارسال می گردند .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *